חיות

משמעות פריצת דיסק בכלבים

משמעות פריצת דיסק בכלבים

פריצת דיסק בכלבים עלולה לגרום לחבלות בעמוד השדרה, להפחית את זרימת הדם לאזור זה ולגרום לסימני חולשה, לכאבים, לגרירת רגליים, או במקרים מתקדמים יותר, לשיתוק בלי כל תחושת כאב או לתחושת נימולים באצבעות הרגליים. מביני עניין מדווחים, כי מחלת הדיסק הבין חולייתי היא אחת המחלות או הפציעות השכיחות ביותר בעמוד השדרה שהם רואים. תמשיכו לקרוא את המדריך שלנו, בייחוד אם אתם מגדלים כלב, והנושא מטריד אתכם.

מה המשמעות של פריצת דיסק בכלבים וכיצד היא מתרחשת?

הדיסק מורכב משני חלקים, ובעל מבנה דומה לסופגניית ג'לי. הכיסוי החיצוני דומה מאוד לקליפה עבה. הוא עשוי מסיבים קשים המגנים ומכילים את החלק המרכזי. החלק המרכזי של הדיסק רך יותר ובעל עקביות של משחת שיניים עבה. מחלת דיסק ניוונית גורמת לניוון ספונטני של החלק החיצוני של הדיסק, וכתוצאה מכך לפריצת דיסק פתאומית. משום שהדיסק הוא הכי דק ליד עמוד השדרה, חומר הדיסק שבורח דרך הקרע בדרך כלל עולה כלפי מעלה, מפעיל לחץ על עמוד השדרה. מכיוון שעמוד השדרה עטוף בתעלת הגרמית שלו, הוא לא יכול להתרחק מהלחץ והוא הופך ל"קמוט". בשל העובדה שלאורה עמוד השדרה עטוף בתוך התעלה הגרמית שלו, הוא לא יכול להתרחק מהלחץ והוא הופך להיות 'צבוט'". פריצת דיסק בכלבים יכולה להיות קשורה לפציעה או לאו. במקרים רבים, פריצת הדיסק מתרחשת לאחר נפילה או קפיצה קטנה יחסית. למרות שמעשה זה מואשם בדרך כלל בפריצת הדיסק, הפציעה התרחשה למעשה עקב ניוון דיסק כרוני. רוב הכלבים עם מחלת דיסק ניוונית הם בגיל העמידה, מגיל שלוש עד שבע. לגזעים מסוימים, במיוחד, כמו למשל – תחש, פודל, פקינז, להסה אפסו, כלב רועה גרמני, דוברמן וקוקר ספנייל יש שכיחות גבוהה של מחלת פריצת דיסק בכלבים.

איך בכלל מאבחנים פריצת דיסק בכלבים?

אבחנה סבירה של פריצת דיסק בכלבים תתבסס על ההיסטוריה של הכלב של כאבי צוואר או גב, הליכה לא מתואמת או שיתוק, עם או בלי היסטוריה של טראומה לאחרונה. אם הכלב הוא אחד הגזעים בעלי השכיחות הגבוהה, שתוארו להלן, מחלת פריצת הדיסק בכלבים תהיה במקום גבוה ברשימת הגורמים הפוטנציאליים לתסמינים של החולה. במידה והאבחנה מוטלת בספק או אם הכלב יעבור ניתוח, ניתן לבצע הדמיה אבחנתית נוספת. נשאלת השאלה – כיצד יודעים אם הלחץ על עמוד השדרה נובע מדיסק או משהו אחר? ובכן, ייתכן שהלחץ על עמוד השדרה נובע מקריש דם או מגידול. שניהם אפשריים אבל נדירים למדי, בפרט בהשוואה לפריצות דיסק. אם הכלב הוא מגזע בסיכון גבוה והייתה הופעה פתאומית של שיתוק ללא טראומה חמורה, יש סיכוי של כתשעים וחמישה אחוזים שפריצת דיסק גורמת לסימנים הקליניים. עם זאת, האבחנה אינה מוגדרת עד למועד הניתוח.